Albani, përsëri po e shkelë ligjin për emërimin e nënkryetarit për minoritete

HomeLajme

Albani, përsëri po e shkelë ligjin për emërimin e nënkryetarit për minoritete

Gjilan – Në seancën e sotme të kuvendit komunal na erdhi propozimi për emërimin e nënkryetarit për minoritete nga minoriteti turk. Ligji e thotë qartë

LAJMI I FUNDIT: Rritja enorme e infektimeve me Covid-19, Arben Vitia tregon masat e reja
Mërgimtarit nuk i pritet të mbërrij në Kosovë, vozit me shpejtësi 300 km/h
Kurti: Hapëm 10 mijë vende të reja pune, ekonomia do të dyfishohet

Gjilan – Në seancën e sotme të kuvendit komunal na erdhi propozimi për emërimin e nënkryetarit për minoritete nga minoriteti turk. Ligji e thotë qartë se ky emërim nuk mund të bëhet nëse ai minoritet nuk përbën 10% të popullatës së komunës ka shkruar Kushtrim Kadriu.

“Të paktën, bile ta kishte votën pro të minoritetit serb, të cilën nuk e pati. Ata votuan kundër. Nuk mund ta kuptoj e as ta besoj që kryetari ynë në marrjen e vendimeve të tilla është kaq i padijshëm. Shpresoj të këndellet pak dhe të fillojë të pyes ndonjë të kthjellët që e ka afër, nëse e ka” ka shkruar Kadriu.