Ambasada e Gjermanisë në Kosovë jep lajmin e mirë: Mund të bëni terminet për vizat

HomeLajme

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë jep lajmin e mirë: Mund të bëni terminet për vizat

Ambasada gjermane njofton se ata që kanë marrë dy doza të vaksinës COVID-19 nga tani e tutje mund të udhëtojnë në Gjermani. Nga Ambasada e Gjermani

5700 euro ‘bileta’ për të kryer Haxhin në Arabi Saudite
Sot dhe nesër s’do të ketë reduktime të rrymës në Kosovë
Aksident në Gjilan, vetura godet motoçiklististin i cili dërgohet në spital

Ambasada gjermane njofton se ata që kanë marrë dy doza të vaksinës COVID-19 nga tani e tutje mund të udhëtojnë në Gjermani.

Nga Ambasada e Gjermanisë në Kosovë kanë bërë të ditur se nga tani mund të bëhen përsëri terminet për vizat Shengen në ambasadën në Prishtinë.

Në njoftimin e ambasadës thuhet se ata që duan të udhëtojnë për në Gjermani, do të duhet të kenë dëshmi për vaksinim.

“Nga 4 korriku 2021, qeveria federale ka hequr të gjitha kufizimet e hyrjes për individët me banim në Kosovë. Udhëtimi në Gjermani nga banorët e Kosovës do të lejohet për të gjitha qëllimet e udhëtimit nga kjo datë nëse është e nevojshme, por kërkohet një vizë e vlefshme. Nga tani e tutje, terminet për vizat Shengen mund të bëhen përsëri në ambasadën në Prishtinë. ·Testimi, prova e rekreacionit ose prova e vaksinimit kërkohet gjatë hyrjes ”, thuhet ndër të tjera në njoftimin e ambasadës.

Ambasada Gjermane bëri të ditur se kërkesat aktuale tejkalojnë kapacitetet e tyre, por po përpiqen të ofrojnë sa më shumë takime që është e mundur.