Ballkani zgjohet me 3 kryeministra e 3 kryetarë parlamentesh shqiptarë

HomeLajme

Ballkani zgjohet me 3 kryeministra e 3 kryetarë parlamentesh shqiptarë

Kosova, Shqipëria, Mali i Zi me kryeministra shqiptarë e Maqedonia e Veriut me zëvendëskryeministër shqiptar. Kosova, Maqedonia e Veriut e Shqipëria m

Kërcënim me bombë në Rektoratin “Hasan Prishtina”
Mbi 40 milionë euro nga Pakoja e Ringjalljes Ekonomike – përfitojnë prodhuesit vendor, ata që kanë humbur familjarët nga COVID-19 dhe personeli mjekësor
Alban Hyseni mori mbi 800 vota më shumë se Lutfi Haziri

Kosova, Shqipëria, Mali i Zi me kryeministra shqiptarë e Maqedonia e Veriut me zëvendëskryeministër shqiptar. Kosova, Maqedonia e Veriut e Shqipëria me kryetarë Parlamenti dhe ministra të Punëve të Jashtme shqiptarë.

Ballkani Perëndimor sot u zgjua pak më ndryshe. Katër shtete të këtij rajoni, shpesh të trazuar, tashmë do të drejtohen nga shqiptarët.

Madje në këtë të fundit e dhe zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme është shqiptar ndërkohë që në Qeverinë e sapokrijuar të malit të Zi, do prej ministrave janë gjithashtu shqiptarë.

Në anën tjetër, me zgjedhjet e mbajtura në një qendër votimi në Tërnoc të Bujanocit, nëse rezultatet e zgjedhjeve certifikohen, atëherë në Parlamentin e Serbisë, gjithashtu pritet të ketë edhe një deputet shqiptar njësoj sikurse në Kroaci, ku një deputete në Parlamentin e atjeshëm është shqiptare.

“Kush do ta kishte besuar dot deri dje se Ballkani me 6 shtete do të kishte 3 kryeministra shqiptarë. Na takon ne të japim provën si ndërtues të mirë urash për paqe mes të gjithëve e mirëqenie për të gjithë”, deklaroi Rama të enjten.

Ky është kryeministri i parë shqiptar në historinë e këtij shteti.