BBC shkruan për dështimin e negociatave mes Kosovës dhe Serbisë: Frikë nga shpërthimi i dhunës

HomeLajme

BBC shkruan për dështimin e negociatave mes Kosovës dhe Serbisë: Frikë nga shpërthimi i dhunës

Tensionet mes Kosovës dhe Serbisë kanë marrë vëmendjen e mediave të huaja. BBC në një artikull të gjatës ka shkruar për dështimin e bisedimeve të ndër

Tensionet mes Kosovës dhe Serbisë kanë marrë vëmendjen e mediave të huaja. BBC në një artikull të gjatës ka shkruar për dështimin e bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE, mes dy vendeve.

“BE dhe Serbia kanë paralajmëruar se dhuna mund të shpërthejë në Kosovë pasi bisedimet e ndërmjetësuara nga BE dështuan për të zgjidhur një mosmarrëveshje mbi targat serbe të makinave,” e nis artikullin BBC, ndërsa më tej vijon:

“Autoritetet kosovare duan që minoriteti etnik serb të dorëzojë targat e tyre të lëshuara nga Serbia, por nga ana tjetër Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës. Policia e Kosovës planifikon të vendosë gjoba prej 150 € për mbajtësit e targave të lëshuara nga Serbia. Por pas kërkesës së SHBA është shtyrë me 48 orë. Kosova argumenton se targat që i paraprinë luftës së territorit të vitit 1999 për pavarësi nga Serbia nuk mund të jenë më të vlefshme. Ai thotë se 50,000 serbët në veri të Kosovës, të cilët pranojnë vetëm institucionet lokale serbe, tani duhet të përdorin targat e Kosovës të lëshuara në Prishtinë”.

Kujtojmë se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mbrëmë e ka pranuar kërkesën e Ambasadorit amerikan, Jeff Hovenier për ta shtyrë zbatimin e vendimit për gjobitjen e qytetarëve me targa ilegale.

Kurti ka njoftuar se bëhet djalë për një shtyerje 48 orëshe.

Ky vendim erdhi pasi Ambasada amerikane në Prishtinë ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës ta shtyjë për 48 orë dhënien e gjobave për qytetarët që vozisin automjetet me targat që Serbia ilegalisht i lëshon për rajone të Kosovës.

SHBA ka thënë se kanë kërkuar këtë shtyerje për t’i lejuar BE-së dhe Shteteve të Bashkuara të angazhojnë më tej palët për të gjetur një zgjidhje.