Bekim Haxhiu thotë se qytetarët do të mund të tërheqin paratë nga Trusti: Janë siguruar votat në Kuvend

HomeLajme

Bekim Haxhiu thotë se qytetarët do të mund të tërheqin paratë nga Trusti: Janë siguruar votat në Kuvend

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka thënë se janë siguruar votat e deputetëve që ligji që ua lejon qytetarëve tërheqjen deri në 30% të parave nga Trus

Gruaja e moshuar ukrainase vret tetë ushtarë rusë, i helmon me një tortë
Murati: Me 230 milionë euro i kemi mbështetur qytetarët për rritjen e çmimeve
U aksidentua para 2 jave në rrugen “Raif Halimi në Gjilan, ndërron jetë e moshuara, i dyshuari ende në arrati

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka thënë se janë siguruar votat e deputetëve që ligji që ua lejon qytetarëve tërheqjen deri në 30% të parave nga Trusti Pensional të kalojë në Kuvendin e Kosovës.

Hahiu tha se ka biseduar me shumicën e deputetëve dhe ka thënë se ata janë të pajtimit që ky propozim të kalojë.

“Votat për Trustin janë. Ai do të kalojë në Kuvend. Po e them. Jam më i bindur se kur kam filluar këtë iniciativë. Kam takuar e kam biseduar pothuajse me gjithë shumicën e deputetëve të Kuvendit dhe jemi të vetëdijshëm që është kërkesë e qytetarëve në këtë krizë”, tha ai në T7.

Tutje ai tha se ka presion në deputetët e shumicës që mos ta votojnë këtë ligj.

“Ka presione në deputetët e mazhorancës që mos ta votojnë prej qeverisë. Por ka deputetë, sot e kemi parë Duda Balje, që do ta votojnë. Votat për Trustin janë dhe ai do të kalojë në Kuvend”, shtoi ai.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës është deklaruar pro tërheqjes së parave nga Trusti, me arsyetimin se është kohë krize. Ndërkohë edhe nga Lidhja Demokratike të Kosovës janë deklaruar pro kësaj iniciative.

Seanca e Kuvendit për propozimin e tërheqjes së parave nga Trusti do të mbahet më 25 maj.