Bie çmimi i arit në Kosovë

HomeLajme

Bie çmimi i arit në Kosovë

Një gram i arit në Kosovë aktualisht blihet me çmim nga 45 deri në 50 euro. Kështu deklaroi kryetari i Shoqatës së Artarëve, Enver Pakashtica, i ci

Jetë e shtrenjtë në Kosovë, vaji u shtrenjtua 47% për një vit, pagat u rritën 34 euro për 8 vite
I sëmurë dhe në ‘të zezë’ në Gjermani, kosovari s’guxon të shkojë te mjeku sepse e kthejnë në Kosovë
Mblidhet Komisioni Këshillëdhënës për gjendjen me pandeminë, nga MSH tregojnë se a do të ashpërsohen masat

Një gram i arit në Kosovë aktualisht blihet me çmim nga 45 deri në 50 euro.

Kështu deklaroi kryetari i Shoqatës së Artarëve, Enver Pakashtica, i cili tha se nga java e kaluar është regjistruar rënie e çmimit të këtij metali të çmuar.

Pakashtica në emisionin “Portofol” në Klan Kosova FM, tha se nga mbyllja si pasojë e pandemisë së COVID-19 ari ka regjistruar një ngritje të çmimit rreth 15 për qind.

“Ari ka regjistruar ngritjen më të ulët nga marsi i 2020-ës deri më sot. Në ngritjen e çmimit kanë ndikuar krizat ekonomike, politikat e shteteve të ndryshme, luftërat si ajo në Ukrainë. Prandaj ka pasur ngritje të çmimit në berzë”.

Më tej ai shtoi se në vend nuk ka rezerva të arit nëpër banka.