Category: Kulturë

1 2 3 20 / 26 POSTS
Djali e kunati i zyrtares së VV-së, Enkelejda Arifi, ‘shpërblehen’ nga komuna e Gjilanit me 7552 € në total

Djali e kunati i zyrtares së VV-së, Enkelejda Arifi, ‘shpërblehen’ nga komuna e Gjilanit me 7552 € në total

"Një mallkim ta preu udhën", thotë Enkelejda Arifi në këngën "Nën një flamur të pandarë", që në festat kombëtare në jug e veri të kufirit shqiptaro-sh [...]
Bashkëshortja e heroit Agim Ramadani, Shukrija: Sot m’u kujtua kur ai më dhuroi zinxhir me perla për 8 Mars në Lugano

Bashkëshortja e heroit Agim Ramadani, Shukrija: Sot m’u kujtua kur ai më dhuroi zinxhir me perla për 8 Mars në Lugano

Shukrije Ramadani, bashkëshortja e Heroit të Kosovës, Agim Ramadani, thotë se 8 Marsi është një festë e vështirë dhe e dhimbshme për të gjitha nënat d [...]
Aktori Spahiu: Duam paret tona, tërheqja e 20-30% e Trustit mbetet zgjidhja e vetme

Aktori Spahiu: Duam paret tona, tërheqja e 20-30% e Trustit mbetet zgjidhja e vetme

Aktori i njohur kosovar, Fatmir Spahiu, po vazhdon të shkruaj për tërheqjen e një pjese të Trustit, në kohën kur çmimet kanë pësuar rritje në vend. [...]
Me koncertin e madh ‘Fest Flaka’ përmbyllet manifestimi Flaka e Janarit 2022

Me koncertin e madh ‘Fest Flaka’ përmbyllet manifestimi Flaka e Janarit 2022

Sonte në Gjilan është përmbyllur edicioni i 31-të me radhë i manifestimit mbarëkombëtar ‘Flaka e Janarit 2022’, i cili në mënyrën më sublime nderoi sa [...]
Kryetari Hyseni bënë hapjen zyrtare të festivalit të dramës shqipe “Talia e Flakes 2022”

Kryetari Hyseni bënë hapjen zyrtare të festivalit të dramës shqipe “Talia e Flakes 2022”

Në sallën e teatrit të qytetit të Gjilanit, sonte është hapur festivali i dramës “Talia e Flakës”, i cili mbahet në kuadër të Manifestimit Mbarëkombët [...]
Elmaze Nura kryetare e jurisë së Festivalit të Dramës Origjinale Shqipe 2022

Elmaze Nura kryetare e jurisë së Festivalit të Dramës Origjinale Shqipe 2022

Elmaze Nura do të jety kryeatre e jurisë së Festivalit të Dramës Origjinale Shqipe 2022. ELMAZE NURA - biografia Elmaze Nura është një nga regji [...]
Sot nis Festivali i Dramës Kombëtare “Talia e Flakës 2022”

Sot nis Festivali i Dramës Kombëtare “Talia e Flakës 2022”

Gjilan, 22 janar / Edhe sivjet, në kuadër të manifestimit “Flaka e Janarit” do të mbahet Festivali i dramës origjinale shqipe “Talia 2022”, që nis më [...]
Vit i bukur, por i vështirë – rrëfimi emocionues i Adriana Matoshit

Vit i bukur, por i vështirë – rrëfimi emocionues i Adriana Matoshit

Viti që po e lëmë pas ka qenë i paharrueshëm për Adriana Matoshin. Përveç që u zgjodh deputete e Kuvendit të Kosovës për herë të [...]
Sporti e kultura, sukseset kryesore të Kosovës gjatë këtij viti

Sporti e kultura, sukseset kryesore të Kosovës gjatë këtij viti

Sukseset në sport dhe në kulturë kanë dominuar ngjarjet pozitive të Kosovës gjatë vitit 2021. Xhudo u bë sërish lajmi kryesor i vitit. Distria Krasniq [...]
Festat e fundvitit dhe ardhja e bashkatdhetarëve, policia apelon për zbatim të masave anti-COVID

Festat e fundvitit dhe ardhja e bashkatdhetarëve, policia apelon për zbatim të masave anti-COVID

Policia e Kosovës ka njoftuar se po e mbikqyrë zbatimin e masave anti-COVID dhe se në 24 orët e fundit janë shqiptuar 393 gjoba. PK bënë apel tek q [...]
1 2 3 20 / 26 POSTS