Category: Opinione

Tregti për Vjosa Osmanin na qenka përpjekja e presidentit Thaçi që shqiptarët e Luginës së Preshevës ta shijojnë lirinë dhe t’i gëzojnë të drejtat e tyre

Tregti për Vjosa Osmanin na qenka përpjekja e presidentit Thaçi që shqiptarët e Luginës së Preshevës ta shijojnë lirinë dhe t’i gëzojnë të drejtat e tyre

Tregti për Vjosa Osmanin na qenka përpjekja shtetërore e presidentit Thaçi që shqiptarët e Luginës së Preshevës ta shijojnë lirinë dhe t’i gëzojnë të [...]
Armend Rexhepi – Cilësi!

Armend Rexhepi – Cilësi!

Nga Armend Rexhepi – Veti thelbësore, tipar i veçantë i brendshëm (zakonisht veti e mirë, tipar pozitiv), që e dallon një send ose një frymor nga send [...]
Fundviti shkollor dhe domosdoshmëria për reflektim lidhur me ironinë për mësimdhënien

Fundviti shkollor dhe domosdoshmëria për reflektim lidhur me ironinë për mësimdhënien

Fundviti shkollor dhe domosdoshmëria për reflektim lidhur me ironinë për mësimdhënien (nxitur nga debatet e përditshme). Shkruan: Sadete Tërnava – [...]
Prof.dr.Dy fjalë rreth marshit “S’PO SHKOHET N’SHKOLLË”

Prof.dr.Dy fjalë rreth marshit “S’PO SHKOHET N’SHKOLLË”

Prof.dr. Bahtijar Kryeziu ka reaguar pas marshit të nxënësve me moton "S'po shkohet n'shkollë shkruan 06 Press. Ky është postimi i tij: DY FJALЁ [...]
Nëntori që shumë na dha e pak u kujdesëm!

Nëntori që shumë na dha e pak u kujdesëm!

Nëntori është muaji që na dha shumë e pak u kujdesëm. Shkruan Fatmir Kastrati: Fillimisht, Nëntori i Krujës dhe Vlorës e më vonë për t'i dhënë k [...]
PDK-ja e Gjilanit ndërmjet konsolidimit dhe tjetërsimit

PDK-ja e Gjilanit ndërmjet konsolidimit dhe tjetërsimit

Shkruan: Demush Shabani Autori është magjistër i shkencave politike. Ka punuar si këshilltar politik në kabinetin e ish-ministrit të drejtësisë Abe [...]
Skandali i radhës i konkursit të arsimit në komunën e Gjilanit

Skandali i radhës i konkursit të arsimit në komunën e Gjilanit

Shkruan: Fatmir Kastrati Ditë më parë publikova shqetesimet në lidhje me manipulimet me punësimet në arsim të komunës së Gjilanit, për të mos u mja [...]
“Çka niva diçka që po i fajësojnë diasporën” – Valon Syla u del në mbrojtje mërgimtarëve

“Çka niva diçka që po i fajësojnë diasporën” – Valon Syla u del në mbrojtje mërgimtarëve

Gazetari kosovar, Valon Syla, ka dalë në mbrojtje të diasporës kosovare pasi ndaj tyre është drejtuar gishti për përkeqësimin ekstrem të situatës pand [...]
Me pas prokurori të mirëfilltë, pas çdo konkursi në arsim në komunën e Gjilanit dikush duhet me shku në burg

Me pas prokurori të mirëfilltë, pas çdo konkursi në arsim në komunën e Gjilanit dikush duhet me shku në burg

Shkruan Fatmir Kastrati: Se sa të brishtë që janë mjafton me i pa gjatë procesit të konkursit, ata të cilët nuk kanë lidhje me kurrikulë [...]
Detyrimi për intonim të himnit për njē shtator ështē anti njerēzore

Detyrimi për intonim të himnit për njē shtator ështē anti njerēzore

Shkruan:Refik Hasani Vendimi i fundit i Ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë të Republikës së Serbisë, z.Branko Ruzhiq, që të intonohet [...]
10 / 10 POSTS