Deputeti i VV-së: Kurti bart vlera më të mëdha se të veteranit të UÇK-së

HomeLajme

Deputeti i VV-së: Kurti bart vlera më të mëdha se të veteranit të UÇK-së

Debati rreth çështjes së veteranëve tash e disa vite është temë diskutimi në Kosovë, kjo për shkak të numrit të regjistruar të tyre, i cili shpesh her

“Terminet për viza po shiten nga 500 euro” – reagojnë nga Ambasada e Gjermanisë
Policia e Kosovës ndalon katër shtetas të huaj (rus) për kalim ilegal të kufirit nga Serbia në Republikën e Kosovës
Jashari i shqetësuar: Qeveria po sillet me injorancë ndaj kërkesave tona

Debati rreth çështjes së veteranëve tash e disa vite është temë diskutimi në Kosovë, kjo për shkak të numrit të regjistruar të tyre, i cili shpesh herë është vu në pikëpyetje se sa mund të jetë i vërtetë.

Por deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, në një emision në Kanal10, thotë se çështja e veteranit mund të interpretohet dhe se angazhimi i Kurtit për Kosovën vlenë më shumë sesa ai i një veterani.

Është çështje interpretimit, qysh e interpreton ti veteranin. Zotri Kurti ka dhënë për Kosovën, duke qenë edhe student, duke qenë edhe në burg së bashku me Matoshin, megjithatë ka qenë edhe sekretar i UÇK-së“, ka thënë Rexhaj.

Për mua, zotri Kurti bart vlera më të çmuara sesa të veteranit në kuptimin e angazhimit për Kosovën dhe angazhimin për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, pra më të mëdha se ato“, ka thënë ai.

Më 31 mars, Partia Social Demokrate (PSD) e ka “shpallur” Kurtin veteran të rrejshëm.