Gjermania me dëshirë dhe shpresë për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi

HomeLajme

Gjermania me dëshirë dhe shpresë për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi

Gjermania është një partner i besueshëm i Serbisë në procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian, tha sot ministrja gjermane e Mbrojtjes, Kristine L

“Komunat rrezikojnë të mbesin pa buxhet”, AKK me kërkesë urgjente për Ministrinë e Financave dhe Transfereve
Ky është personi që humbi jetën në aksidentin e rëndë në Kamenicë
I sëmurë dhe në ‘të zezë’ në Gjermani, kosovari s’guxon të shkojë te mjeku sepse e kthejnë në Kosovë

Gjermania është një partner i besueshëm i Serbisë në procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian, tha sot ministrja gjermane e Mbrojtjes, Kristine Lambrecht, duke theksuar se është e rëndësishme që vendi i saj të ketë stabilitet në Ballkanin Perëndimor.

“Ne jemi një partner i ndershëm dhe i hapur, kështu kemi folur dhe kjo do të thotë të artikulojmë qartë se çfarë pret njëri nga tjetri në atë rrugë.

“Dëshira dhe shpresa jonë është që procesi i normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës të marrë një vrull të ri”, tha Lambrecht pas takimit me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, transmeton Klankosova.tv.

“Ne e mirëpresim vendimin e Serbisë, e cila ka marrë një qëndrim të qartë për luftën në Ukrainë dhe e ka quajtur atë siç është – një luftë që shkel ligjin ndërkombëtar”, tha Lambrecht.

“Gjermania nuk po zhvillon bisedime për të ushtruar presion, ne duam të kontribuojmë në stabilizimin e Ballkanit Perëndimor”, tha Lambrecht.