Gjermania rrit shpenzimet e mbrojtjes në 100 miliardë euro pas luftës në Ukrainë

HomeLajme

Gjermania rrit shpenzimet e mbrojtjes në 100 miliardë euro pas luftës në Ukrainë

Gjermania u largua sërish nga politika e kahershme të dielën me kancelarin Olaf Scholz që njoftoi se qeveria do të sigurojë 100 miliardë euro për inve

Gjermania u largua sërish nga politika e kahershme të dielën me kancelarin Olaf Scholz që njoftoi se qeveria do të sigurojë 100 miliardë euro për investime ushtarake nga buxheti i saj i vitit 2022.

“Ne do të duhet të investojmë më shumë në sigurinë e vendit tonë për të mbrojtur lirinë dhe demokracinë”, u tha Scholz ligjvënësve, duke marrë një ovacion të fortë. Kjo do të thotë se Gjermania do të shpenzojë mbi dy për qind të prodhimit ekonomik për mbrojtjen.

Gjermania ka rezistuar prej kohësh ndaj rritjes së shpenzimeve të saj të mbrojtjes pas tmerreve të shekullit të 20-të, me njoftimin që shënon një ndryshim të madh politikash.

Të shtunën Scholz miratoi mbështetjen ushtarake nga Holanda për të shkuar në Ukrainë dhe dorëzoi raketat e veta antitank dhe kundërajrore, duke thyer një tjetër politikë të kahershme të refuzimit të dërgimit të armëve në zonat e konfliktit.

“Nuk mund të ketë përgjigje tjetër ndaj agresionit të Putinit”, tha Scholz.

/GazetaSinjali/