Hiqen të gjitha masat anti-COVID në Shqipëri

HomeLajme

Hiqen të gjitha masat anti-COVID në Shqipëri

Komiteti Teknik i Ekspertëve në Shqipëri këtë të martë ka zhvilluar komunikatën e radhës me mediat ku  ka dhënë detaje në lidhje me masat e marra dhe

Nis ardhja e mërgimtarëve: Kjo është gjendja momentale e pritjeve dhe kolonave në pikat kufitare të Kosovës
A mund të ketë mbyllje nëse konfirmohen raste me Linë e Majmunëve? Flet infektologu
Agjencia Kundër Korrupsionit çon në Prokurori ministra, zv/ministra, këshilltarë e gjyqtarë

Komiteti Teknik i Ekspertëve në Shqipëri këtë të martë ka zhvilluar komunikatën e radhës me mediat ku  ka dhënë detaje në lidhje me masat e marra dhe të ndryshuara në kuadër të situatës pandemike të ditëve të fundit.

Zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli në fjalën e saj ka bërë me dije se në kuadër të të dhënave pandemike është vendosur që të hiqet mbajtja me detyrim e maskës.

Rakacolli ndër të tjera ka deklaruar se tashmë do të hiqet dhe kufizimi për muzikën deri në orën 23:00 dhe do të rihapen klubet e natës.

“Duke u nisur nga analiza e treguesve epidemiologjik, komiteti ka vendosur rekomandimin per vaksinimin me dozë të katër mbi 60 vjeç dhe me sistem imunitar të inkrupementuar. Heqjen e detyrimit për mbajtjen e  maskave po mbajtjen e tyre në ambientet e mbyllura dhe në vendet e pa ajrosura. Lejimin e muzikës pas orës 23:00 dhe rihapjen e klubeve të natës. Virusi është akoma prezent ndaj është e rëndësishme që qytetarët të jenë vigjilent dhe të ndjekin këshillat për vaksinimin ndaj Covid 19’, ka thënë ajo./abcnews.al