Holanda në mbyllje totale, Ambasada e Kosovës del me një njoftim

HomeLajme

Holanda në mbyllje totale, Ambasada e Kosovës del me një njoftim

Varianti i Omicronit ka bërë që Qeveria e Holandës që nga dita e sotme 19 dhjetor të vendos për mbyllje totale. Kjo mbyllje pritet të zgjas deri më

Ky është dedikimi prekës i nënës së Drinorit: Pusho i qetë, shpirti i nanit!
Riad Gashi vuan nga tumori, familja kërkon ndihmë për operimin e tij
Në ora 14:00 hapen kafiteritë të cilat i mbylli AVUK në Gjilan

Varianti i Omicronit ka bërë që Qeveria e Holandës që nga dita e sotme 19 dhjetor të vendos për mbyllje totale.

Kjo mbyllje pritet të zgjas deri më 14 janar, varësisht prej numrit të rasteve që ka ky shtet.

E për këtë shkak Ambasada e Kosovës të dal me një njoftim për bashkatdhetarët që jetojnë dhe punojnë në Holandë.

Masat e ndërmarra nga Qeveria e Holandës:

Vetëm dyqanet thelbësore – si supermarketet, dyqanet ushqimore dhe farmacitë – do të mbeten të hapura.

–      Shkollat do të mbyllen, së bashku me baret, restorantet, kinematë, teatrot, muzetë dhe vendet e koncerteve.

–     Rregullat do të zbatohen deri më 14 janar.

–    Të gjitha shkollat do të mbyllen nga e hëna në mëngjes deri të paktën më 10 janar. Kjo vlen edhe për kolegjet dhe universitetet. Ministrat do të vendosin më 3 janar se kur mund të rihapen shkollat.

–      Kujdesi pas shkollës gjithashtu do të mbyllet.

–     Dyqanet, baret, restorantet dhe ambientet do të jenë të gjitha të mbyllura deri më 14 janar. Përjashtim bëjnë supermarketet, dyqanet ushqimore, optikët dhe specialistët e dëgjimit, bibliotekat, pompat e benzinës, farmacitë, autoshkollat, avokatët dhe noterët.

–    Restorantet, baret dhe kafenetë gjithashtu do të mbyllen. Restorantet mund të ofrojnë ushqime me vete.

–      Tregjet e jashtme mund të vazhdojnë.

–    Profesionet e kontaktit, si parukierët dhe sallonet e bukurisë, do të mbyllen, por fizioterapistët mbeten të hapura.

–   Teatrot, muzetë, kinematë dhe vendet e koncerteve do të mbyllen. Ngjarjet nuk lejohen. Dyqanet jo thelbësore mund të punojnë vetëm me porosi virtuale.

–   Numri i të ftuarve të lejuar në shtëpi reduktohet nga katër në dy, me përjashtim të festave të Krishtlindjeve (24-26 dhjetor) dhe Vitit të Ri.

–   Të gjitha ambientet e brendshme sportive dhe palestrat janë të mbyllura. Mësimet e notit mund të vazhdojnë.

–    Vendet sportive të hapura mund të qëndrojnë të hapura nga 5 e mëngjesit deri në 5 pasdite.

–   Ndeshjet sportive profesionale mund të luhen pa tifozë, si më parë.

–    Nga e mërkura, njerëzit që udhëtojnë për në Holandë nga jashtë zonës së hapur kufitare Shengen do të duhet të paraqesin një test negativ të koronavirusit, edhe nëse ata janë vaksinuar plotësisht ose janë shëruar së fundmi nga koronavirusi.