Hysni Gucati vjen në Kosovë, shkon tek varri i babait të tij

HomeLajme

Hysni Gucati vjen në Kosovë, shkon tek varri i babait të tij

Ish-kreu i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare, Hysni Gucati ka vizituar sot varrin e babait të tij, në varrezat e fshatit Mari

Familja e presidentit guximtar të Ukrainës, Zelenskyy që nuk pranoi të largohej nga vendi i tij edhe pse u shpall targeti kryesor i rusëve
Punime në rrjet, KEDS njofton për vendet ku do të ketë ndërprerje të rrymës të shtunën
Flet babai i 18-vjeçares së vrarë në Ferizaj: Vajza ka qenë në presion dhe e frikësuar

Ish-kreu i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare, Hysni Gucati ka vizituar sot varrin e babait të tij, në varrezat e fshatit Marinë që gjenden afër kompleksit memorial të dëshmorëve.

Gucati i cili është dënuar me burg nga Gjykata Speciale nuk ka qenë i pranishëm në varrimin e babait të tij i cili ka ndërruar jetë më 27 maj, raporton teve1.

Por ai sot është parë pranë varrit të babait të tij, i shoqëruar nga Policia e Eulexit, siç shihet edhe në fotografitë.

Gjykata Speciale për krime lufte në Kosovë me seli në Hagë, ka shpallur fajtorë Hysni Gucatin dhe ka dënuar 4 vjet e gjysmë burgim duke përfshirë kohën e qëndrimit të tyre në paraburgim si dhe me nga një shumë parash prej 100 eurosh, për publikimin e dokumenteve të Gjykatës Speciale të cilat ishin sjellë nga persona të panjohur në zyrat e OVL-së së UÇK-së në Prishtinë në vitin 2020.Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj u arrestuan më 26 shtator 2020 me urdhër të Gjykatës Speciale.