Këto janë të gjitha votat që morën kandidatët e partive politike nëpër komuna

HomeLajme

Këto janë të gjitha votat që morën kandidatët e partive politike nëpër komuna

Gjatë ditës së djeshme janë mbajtur Zgjedhjet Lokale 2021 në Kosovë. Nga 38 komuna sa ka Kosova, 10 janë me shumicë serbe që qeverisen nga serbët d

Bunjaku: LDK mbetet shtëpia e vetme origjinale e shqiptarëve
Aksident me fatalitet, vdes një 17 vjeçar
“Sa të jem unë ministre e Drejtësisë kurrë jo”, përplasja e Haxhiut me Tahirin në Kuvend

Gjatë ditës së djeshme janë mbajtur Zgjedhjet Lokale 2021 në Kosovë.

Nga 38 komuna sa ka Kosova, 10 janë me shumicë serbe që qeverisen nga serbët dhe një me shumicë turke.

LVV në këto zgjedhje ka marrë gjithses 207175;

LDK – 188493;

PDK – 1744832;

AAK – 85818

Më poshtë ua sjellim rezultatin e 33 komunave në të cilat ka përfunduar numërimi i të gjitha votave:

Deçan- fitues Bashkim Ramosaj (AAK) 65,17%

Gjakovë- balotazh në mes Ardian Gjini (AAK) 46,00% dhe Mimoza Kusari-Lila (LVV) 37.08%
Drenas- balotazh në mes Ramiz Lladrovci (PDK) 45,62% dhe Driton Ajazi (DD) 30,74%

Dragash – balotazh në mes Bexhet Xheladini (LDK) 34,76% dhe Shaban Shabani (PDK) 33,69%

Istog- balotazh në mes Ilir Ferati (LDK) 40,91% dhe Bekë Berisha (AAK) 26,61%

Klinë- balotazh në mes Zenun Elezaj (AAK) 43,10% dhe Esat Raci (PDK) 27,60%

Fushë Kosovë- balotazh në mes Burim Berisha (LDK) 49,96% dhe Enver Bajçinca (LVV) 25,33 %

Kamenicë- balotazh në mes Qëndron Kastrati (PSD) 32,69% dhe Kadri Rahimaj (LVV) 30,37%

Mitrovicë e Jugut – fitues Bedri Hamza (PDK) 53,86 %

Leposaviq- fitues Zoran Todiq (Lista Serbe) 97,85%

Novobërdë- fitues Sasha Milosheviq (Lista Serbe) 64,09%

Obliqi- balotazh në mes Xhafer Gashi (IQO) 48,25% dhe Halil Thaçi (LVV) 20,00%

Rahovec– balotazh në mes Smajl Latifi (AAK) 47,23% dhe Visar Korenica (LVV) 24,78%

Pejë- fitues Gazmend Muhaxheri (LDK) 60,41%

Prishtinë- balotazh në mes Arben Vitia (LVV) 42,33% dhe Përparim Rama (LDK) 29,35%

Prizren- balotazh në mes Mytaher Haskuka (LVV) 40,43% dhe Shaqir Totaj (PDK) 31,10%

Shtime- balotazh në mes Qemajl Aliu (LVV) 45,10% dhe Naim Ismajli (PDK) 44,64%

Shtërpcë- fitues Dalibor Jevtiq (Lista Serbe) 59,36%

Suharekë- fitues Bali Muharremaj (AAK) 52,28%

Ferizaj- fitues Agim Aliu (PDK) 62,53%

Viti- balotazh në mes Sokol Haliti (LDK) 41,78% dhe Arsim Ademi (LVV) 34,85%

Vushtrri- balotazh në mes Ferit Idrizi (PDK) 34,89% dhe Xhafer Tahiri (LDK) 33,77%

Zubin Potok- fitues Srdjan Vuloviq (Lista Serbe) 83,49%

Zveçan- fitues Dragisha Miloviq (Lista Serbe) 98,45%

Malishevë- balotazh në mes Ekrem Kastrati (NISMA) 34,30% dhe Isni Kilaj (PDK) 29,07%

Junik- balotazh në mes Agron Kuçi (AAK) 47,26% dhe Ruzhdi Shehu (LDK) 37,87%

Mamushë- balotazh në mes Abdulhadi Krasniq (KDTP) 48,72% dhe Arif Bytyq (KATP) 37,64%

Hani i Elezit- fitues Mehmet Ballazhi (PDK) 50,98%

Graçanicë– fituese Ljiljana Subariq (Lista Serbe) 77,71%

Ranillug– fituese Katarina Ristiq-Iliq (Lista Serbe) 100,00%

Partesh- fitues Dragan Petkoviq (Lista Serbe) 75,20%

Kllokot- balotazh në mes Vladan Bogdanoviq (Lista Serbe) 41,45% dhe Strahinja Spasiq (SNS) 34,14%

Mitrovica e veriut- fitues Milan Radojeviq (Lista Serbe) 91,33%.

Kujtojmë se raundi i dytë për komunat që kanë shkuar në balotazh do të jetë më 14 nëntor./Reporteri.net/