Koloneli ukrainas vdes në përballje me Rusinë, cilësohej si “njëri nga pilotët më të mirë në botë”

HomeLajme

Koloneli ukrainas vdes në përballje me Rusinë, cilësohej si “njëri nga pilotët më të mirë në botë”

Koloneli ukrainas Oleksandr Oksanchenko, i konsideruar si piloti më i mirë i Ukrainës, është vrarë nga rusët në një betejë në ajër gjatë natës së të p

KEDS kap në flagrancë keqpërdoruesit e energjisë elektrike në tre qytete të Kosovës
Policia në Gjilan mirëpret bashkatdhetarët, i ofron ujë të ftohtë dhe mirëseardhje në vendlindje
Komuna e Kamenicës subvencionon vajzat për marrjen e patentë shoferit (FOTO)

Koloneli ukrainas Oleksandr Oksanchenko, i konsideruar si piloti më i mirë i Ukrainës, është vrarë nga rusët në një betejë në ajër gjatë natës së të premtës së javës së shkuar.

Presidenti Volodymyr Zelensky i dha atij pas vdekjes titullin Hero i Ukrainës, njoftoi komanda e Forcave Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës në Facebook.

Sipas ukrainasve Oksanchenko vdiq në betejë, duke sulmuar avionët e armikut.