“Kontrabandë me mallra”, policia arreston një person në fshatin Rogoçicë të Kamenicës

HomeLajme

“Kontrabandë me mallra”, policia arreston një person në fshatin Rogoçicë të Kamenicës

Në vazhdën e parandalimit dhe luftimit të aktiviteteve kriminale ndërkufitare , me theks të veçantë kontrabandës me mallra, patrulla policore SPMK Muç

Kosova pa sistem të mbrojtjes kundër breshërit, para luftës kishte 110 pika të tilla
Kosovës po i ikin edhe kontrollorët e trafikut ajror, rrezikohet shërbimi 24 orësh
Serbia duhet të paguaj për dëmet e luftës në Anamoravë, rreth 950 shtëpi janë djegur tërësisht, dhe rreth 7321 shtëpi janë plaçkitur

Në vazhdën e parandalimit dhe luftimit të aktiviteteve kriminale ndërkufitare , me theks të veçantë kontrabandës me mallra, patrulla policore SPMK Muçivrcë, Policia e Kosovës rreth orës 04:55 në fshatin Rogoçicë të Kamenicë, kanë arritur ta ndalin  automjetin Furgon Renault Trafik (targa italiane) të cilin automjet e ka drejtuar personi me inicialet V.A , shtetas i Kosovës, banues në Prizren.

Burime të Indeksonline mëson se i njëjti kishte qëllim të shmangies së kontrollit doganor në territorin e Kosovës. Ai ka tentuar të futet përmes rrugëve ilegale nga fshati Breznicë R. Serbisë.

Kujtojmë se në proces të hetimit të rastit, është vërtetuar se edhe automjeti Furgon Renault Trafik me traga BX644-XT I, ishte i ç’lajmruar në vendin e origjinës, dhe se qëllimi i të dyshuarit ka qenë që në territorin e Kosovës ta fusë kontrabandë.

Për këtë rast është njoftuar Prokurori i Themelores së Gjilanit, i cili ka urdhëruar që të iniciohet rasti “Kontrabandë me mallra”.

Automjeti dhe mallrat e sekuestruara u janë dorëzuar Doganës, kurse veprimet tjera procedurale lidhur me rastin do të ndermirën nga njësia e hetimeve Rajonale DRPK-Lindje Kaçanik. /Indeksonline/