‘Kosova shënon deficit 4.6 miliardë euro, keqqeverisja po e varfëron popullin’

HomeLajme

‘Kosova shënon deficit 4.6 miliardë euro, keqqeverisja po e varfëron popullin’

Anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Blernad Stavileci, ka ngritur shqetësim për keqqeverisjen Kurti, si pasojë e së cilës Kosova ka

Paga minimale në Kosovë – sektori privat tregon sa është kërkesa e tyre
Vet aksident në fshatin Stanishor (FOTO)
Ngjarje e rëndë në Kroaci: Dy trena përplasen mes vete, raportohet për të paktën tre të vdekur dhe shumë të lënduar

Anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Blernad Stavileci, ka ngritur shqetësim për keqqeverisjen Kurti, si pasojë e së cilës Kosova ka shënuar deficitin më të lartë tregtar me 4.6 miliardë euro.

Ai këto komente i bëri sot në një konferencë për media ku tha se Qeveria po kontribuon aktivisht në thellimin e krizës së qytetarëve të Kosovës.

“Tregtia e mallrave në vitin 2021 kishte deficit tregtar në vlerë prej afro 4 miliardë euro, që tregon për një vlerë më të lartë me 39.2% krahasuar me 2020. Pra, kemi rekord negativ importesh me 4.6 miliardë euro. Të dhënat e tregtisë së mallrave për importin e Kosovës në vitin 2021 kanë shënuar një rritje vjetore për 42.1% krahasuar me 2020,” ka thënë Stavileci.

Ndërsa ai ka shtuar se Qeveria duhet të reagojë sa më shpejt që gjendja më tutje mos të degradojë

Ndërsa, Stavileci ka shtuar që Qeveria në vend të dialogut social ka imponuar injorim institucional.

Për fund, Stavileci tha se qytetarët meritojë zgjedhje, dhe se këtu nuk ka asnjë pikë dyshimi.