“Kosova të bëhet pjesë e partneritetit për paqen”, Rama me Stoltenberg: Baza e NATO-s në Durrës, e fjalës së fundit

HomeLajme

“Kosova të bëhet pjesë e partneritetit për paqen”, Rama me Stoltenberg: Baza e NATO-s në Durrës, e fjalës së fundit

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka kërkuar sërish nga NATO që të konsiderojë përfshirjen e Kosovës në Partneritetin për Paqe, duke thënë se ai këtë e s

Rrëfimi i studentes kosovare, Universiteti në Holandë nuk ia njeh shtetin
Instituti Sizmik i Kosovës jep detaje pas tërmetit të mbrëmshëm
Në Kosovë nafta më shtrenjtë se në Slloveni, këto janë çmimet atje dhe këtu

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka kërkuar sërish nga NATO që të konsiderojë përfshirjen e Kosovës në Partneritetin për Paqe, duke thënë se ai këtë e sheh si një veprim të mençur në këtë kohë.

Në një konferencë të përbashkët me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, nga selia e NATO-s në Bruksel, Rama kërkoi që edhe Serbia të jetë pjesë e Aleancës.

“Një dialog të përhershëm me të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë edhe Serbinë, e cila nuk është pjesë e Aleancës sonë, por ende është pjesë e rajonit tonë. Nga ana tjetër, pata edhe një herë shansën për atë që kam përmendur në samit për të konsideruar përfshirjen e Kosovës në Partneritetin për Paqe, edhe pse e dimë që ka disa kufizime politike nga disa aleate dhe e dimë që ky është një organizëm konsensual. Megjithatë, kohërat në të cilat jetojmë, në këndvështrimin tim modest, është vërtet e mençur që kjo të rikonsiderohet”, tha Rama.