Kreu i institutit gjerman: Vala e katërt e Covid-19 ka filluar

HomeShëndeti

Kreu i institutit gjerman: Vala e katërt e Covid-19 ka filluar

Vala e katërt e pandemisë së koronavirusit tashmë ka filluar”, tha shefi gjerman i Institutit “Robert Koch”, Lothar Wheeler gjatë një konference midis

Mbi 103 mijë doza të administruara për pesë ditë
Për një muaj 604 qytetarë humbën betejën me Covid-19
28 të vdekur nga COVID-19 konfirmohen 1.029 raste të reja pozitive

Vala e katërt e pandemisë së koronavirusit tashmë ka filluar”, tha shefi gjerman i Institutit “Robert Koch”, Lothar Wheeler gjatë një konference midis qeverisë federale dhe rajoneve.Sipas tij, duhet të merren masa të menjëhershme për vjeshtën dhe dimrin.E përditshmja Bild raporton se Kancelarja Helge Brown kishte një takim me krerët e zyrave të shtetit dje pasdite vonë, në përgatitje të konsultimeve përkatëse të Kancelares Angela Merkel me 16 presidentët e shtetit.Konferenca ishte planifikuar fillimisht për në fund të gushtit, por për shkak të rritjes së rasteve me Covid-19 , ajo u përshpejtua dhe do të zhvillohet në 10 Gusht.Sipas gazetës gjermane, Wheeler paraqiti një dokument konfidencial të Institutit, sipas të cilit vala e katërt e pandemisë tashmë ka filluar.