Kurti: Qeveria do ta mbulojë furnizimin me energji elektrike

HomeLajme

Kurti: Qeveria do ta mbulojë furnizimin me energji elektrike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se Qeveria do ta ndajë shumën e nevojshme për mbulimin e importit të energjisë elektrike, çmimet e së

Jep dorëheqje aktivisti i VV-së: Kurrë s’e kom mendu që pushteti i Kurtit është më i zi se i Hashimit, Ramushit e Isës
Sanksionet mund të shkaktojnë rrëzimin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor, paralajmëron Rusia
Kurti prezanton pakon e re ekonomike: 50 euro për sektorin publik, 100 për studentët dhe pensionistët, subvencionim për kursimin e energjisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se Qeveria do ta ndajë shumën e nevojshme për mbulimin e importit të energjisë elektrike, çmimet e së cilës në bursë janë rritur jashtë normales.

Kurti tha se Qeveria do ta bëjë maksimumin për furnizim me energji elektrike dhe që të shmanget rritja eventuale e çmimeve.

“Kriza është bërë e papërballueshme. Duke e ndjekur shembullin e shteteve evropiane, Qeveria do të ndajë shumën e nevojshme për mbulimin e importeve. Do të bëjmë maksimumin që ta bëjmë furnizimin me energji elektrike dhe ta shmangim rritjen eventuale të çmimeve”, deklaroi Kurti në një konferencë për media, bashkë me ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli.

Aktualisht, dy blloqet e Termocentralit Kosova B janë jashtë funksionit, si pasojë e avarive të paparashikuara.

“Kriza është bërë e papërballueshme”, tha Kurti në konferencën për media.