Kurti: Rrezikojmë luftë, pas Serbisë qëndron Putini

HomeLajme

Kurti: Rrezikojmë luftë, pas Serbisë qëndron Putini

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën italiane “La Repubblica” u shpreh se ekziston rreziku për një konflikt të ri mes Ko

Vajtojnë në Bern, zviceranët ndezin 11.288 qirinj – nga një për çdo viktimë të COVID-19
Osmani: Nuk kemi pranuar propozime të reja për Asociacionin
Vetëm dje Policia dënoi 509 qytetarë për mos respektim të ligjit anti-COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën italiane “La Repubblica” u shpreh se ekziston rreziku për një konflikt të ri mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas tij ky qëndrim vjen meqë pas Serbisë qëndron lideri rus, Vladimir Putin, edhe rreziku për konflikt mbetet i lartë.

“Rrezikojmë luftë. Pas Serbisë është Putini. Nuk do të thosha se rreziku është shumë i madh, sepse ne kemi edhe një kontingjent të NATO-s këtu, por sigurisht që është i lartë. Ne jemi një demokraci që kemi një autokraci në kufij”, tha Kurti.