Kurti takohet me deputeten ukrainase: Putin e ka llogaritur gabim trimërinë e ukrainasve

HomeLajme

Kurti takohet me deputeten ukrainase: Putin e ka llogaritur gabim trimërinë e ukrainasve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë në forumin “GLOBSEC 2022” në Bratisllavë të Sllovakisë, ku është takuar me deputeten ukrainase Sol

Lutfi Haziri: Të zbardhet edhe rasti i vdekjes së Agon Musliut
Policia e Kosovës, njësitet e policisë në Komunitet dhe ato të trafikut Rajonal në Gjilan në gjithë zonën e përgjegjësisë kanë filluar implementimin e Projektit “Targat”
Murati bën thirrje që qytetarët të mos bëjnë panik që të blejnë miell

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë në forumin “GLOBSEC 2022” në Bratisllavë të Sllovakisë, ku është takuar me deputeten ukrainase Solomiia Bobrovska.

Në këtë forum, Ukraina fitoi çmimin “GLOBSEC 2022”, e që në emër të shtetit ukrainas atë e mori pikërisht deputetja Bobrovska.

I pari i qeverisë tha se me Bobrovskan patën shansin të bisedojnë, për të cilën shtoi se ajo tha se do të ishte më mirë nëse do të ishte në vijën e parë të frontit, duke ndihmuar ukrainasit ta çlirojnë vendin e tyre nga fashizmi rus.

“Putini e ka llogaritur gabim trimërinë e ukrainasve, rezistencën e tyre të ashpër dhe sakrificën për vendin e tyre, i cili ka mbledhur demokracitë botërore që jo vetëm të empatizojnë luftën e tyre, por edhe t’i bashkohen në mbrojtjen e vendit të tyre dhe vlerave tona të përbashkëta të lirisë dhe demokracisë”, ka shkruar Kurti, transmeton Klankosova.tv.

Pjesëmarrës në këtë forum qe edhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq si dhe udhëheqës të vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor.

Temë e diskutimit kur kryeministri i Kosovës ishte pjesëmarrës ishte “Tani ose kurrë: Zhbllokimi I të ardhmes evropiane për Ballkanin Perëndimor”.