Masat e reja: Mijëra kosovarë ia mësyjnë Shqipërisë për fundjavë

HomeLajme

Masat e reja: Mijëra kosovarë ia mësyjnë Shqipërisë për fundjavë

Radhë të gjata janë krijuar gjatë ditës së sotme në segmentin Morinë–Kukës ditën e sotme. Arsye për fluksin e madh të kosovarë drejtë Shqipërisë ës

Hoxhaj tallet me Besnik Bislimin, i propozon BE-së ta bëjë kryenegociator për Rusinë e Ukrainën
​23 vjet nga fillimi i bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë
Zgjedhjet në Veri, KQZ thërret mbledhje të jashtëzakonshme

Radhë të gjata janë krijuar gjatë ditës së sotme në segmentin Morinë–Kukës ditën e sotme.

Arsye për fluksin e madh të kosovarë drejtë Shqipërisë është edhe fakti që vendi që nga 20 gushti ka nisur aplikimin e masave të reja për parandalimin e përhapjes së variantit Delta të koronavirusit.

Shkak tjetër për fluksin është edhe 10-ditëshi i fundit i sezonit turistik.

Po ashtu, arsye është kthimi nga vendlindja pas pushimeve të mërgimtarëve nga Kosova, në vendet e BE ku jetojnë e punojnë si dhe rruga e ngushtë te kthesa e Urës së Drinit të Zi, pranë kantierit ku po punohet për ndërtimin e urës së re të Rrugës së Kombit.

Ndërkohë, policia rrugore e Kukësit është duke orientuar drejtuesit e mjeteve. Fluksi i automjeteve është shumë i madh pasi vargu i lëvizjes së mjeteve të vogla dhe autobusëve nuk ka të ndalur.

Kjo situatë në këtë segment ka qenë prezentë çdo ditë të gushtit, sidomos gjatë fundjavës.