Ministri francez alarmon për luftën në Ukrainë: Më e keqja është përpara nesh

HomeLajme

Ministri francez alarmon për luftën në Ukrainë: Më e keqja është përpara nesh

Franca sot ka shprehur frikën se faza më e keqe e luftës së Rusisë kundër Ukrainës nuk ka filluar akoma, me qytetet kryesore të Ukrainës në rrezik të

Franca sot ka shprehur frikën se faza më e keqe e luftës së Rusisë kundër Ukrainës nuk ka filluar akoma, me qytetet kryesore të Ukrainës në rrezik të rrethimit nga forcat ruse.

“Unë mendoj se është e mundur që më e keqja është përpara nesh,” tha Ministri i Jashtëm Jean-Yves Le Drian për France 2 TV, duke thënë se pritjet fillestare të Rusisë për një fitore të shpejtë u shkatërruan nga rezistenca ukrainase.

“Rusët hynë në Ukrainë në kërkim të një sulmi të shpejtë, një përparim i shpejtë që do të lejonte Rusinë të kontrollonte Ukrainën”, tha Le Drian.

“Nuk ishte kështu, për shkak të rezistencës shembullore, të guximshme dhe të fortë nga ukrainasit”, tha ai.

Ai tha se pas rënies nën kontrollin rus të qytetit jugor të Khersonit, i konfirmuar nga Ukraina gjatë natës, qendrat duke përfshirë Kharkivin në lindje, Mariupolin në jug dhe vetë Kievin janë në rrezik të rrethimit.

/GazetaSinjali/