Ministri i Jashtëm rus alarmon se është rrezik shpërthimi i luftës së tretë botërore!

HomeLajme

Ministri i Jashtëm rus alarmon se është rrezik shpërthimi i luftës së tretë botërore!

Ministri i Jashtëm rus Lavrov ka thënë se lufta e tretë botërore nuk duhet nënvlerësuar. “Rreziku është serioz, është real, nuk duhet nënvlerësuar”

Vdiq duke luajtur futboll, sot varroset mjeku nga Gjilani
Vetaksident në Viti, vdes një grua – lëndohen dy të tjera
Haliti: Norvegjezët e kanë pritë mirë Albin Kurtin se e kanë edhe dhëndër

Ministri i Jashtëm rus Lavrov ka thënë se lufta e tretë botërore nuk duhet nënvlerësuar.

“Rreziku është serioz, është real, nuk duhet nënvlerësuar”, tha Lavrov në një intervistë në televizionin rus të ndarë nga Ministria e Jashtme në kanalin e saj Telegram, shkruan Indeksonline.

I pyetur për një krahasim të situatës aktuale me kohën e krizës së raketave Kubane, Lavrov tha se “atëherë kishte vetëm disa rregulla, rregulla të shkruara”.

“Rregullat e sjelljes ishin krejt të qarta. Në Moskë ishte e qartë se si po sillej Uashingtoni, dhe Uashingtoni ishte i qartë se si po sillej Moska. Edhe sot ka pak rregulla, tha Lavrov, duke iu referuar traktatit të çarmatimit bërthamor “New Start”” ka thënë Lavrov.

Në krizën e raketave Kubane të vitit 1962, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik ishin në prag të luftës bërthamore. Kjo u shmang në mbrëmjen e 27 tetorit 1962. Në atë kohë, presidenti aktual John F. Kennedy i kërkoi vëllait të tij Robertit t’i bënte një ofertë ambasadorit sovjetik Anatoly Dobrynin: SHBA nuk do të ndërhynte në Kubë nëse Hrushovi tërhiqte raketat.

Projekti i Ri Start, Traktati Strategjik i Çarmatimit Bërthamor, është e vetmja marrëveshje kryesore e mbetur e kontrollit të armëve midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë. Kjo kufizon arsenalet bërthamore të të dy vendeve në 800 sisteme shpërndarjeje dhe 1550 koka bërthamore operacionale./Indeksonline/