Nis largimi i barrikadave në Rudarë të Zveçanit

HomeLajme

Nis largimi i barrikadave në Rudarë të Zveçanit

Serbët lokalë kanë nisur të largojnë barrikadat e vendosura në Rudar që nga 10 dhjetori. Serbët lokalë kanë nisur që të largojnë barrikadat në Ruda

1,547 euro në muaj paguhet një deputet i Kuvendit të Kosovës
Rusia paralajmëron hakmarrje ndaj Finlandës
Kjo është zyrtarja policore që u gjet e vdekur në Gjilan

Serbët lokalë kanë nisur të largojnë barrikadat e vendosura në Rudar që nga 10 dhjetori.

Serbët lokalë kanë nisur që të largojnë barrikadat në Rudar të Zveçanit pas 20 ditësh bllokim të rrugëve dhe pengim të lëvizjes të lirë.

Persona që janë parë duke i larguar këto barrikada kishin maska në fytyrë.

Ndryshe, që nga e shtuna e 10 dhjetorit, serbët lokalë kanë ngritur barrikada në shenjë pakënaqësie për arrestimin e një ish-pjesëtari serb të Policisë së Kosovës, Dejan Pantiq, për të cilin, autoritetet në Kosovë thonë se ka organizuar sulmet ndaj zyrave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në veri.

Ndërkaq më 28 dhjetor, autoritetet në Kosovë ndryshuan masën e sigurisë, nga paraburgimi në arrest shtëpiak për Dejan Pantiq.

Pas kësaj, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq tha se heqja e barrikadave në veri të Kosovës do të nisë mëngjesin e së enjtes.