Oferta e fundit e Qeverisë për SBASHK-un, Nagavci: Mësimi të fillojë nga sot

HomeLajme

Oferta e fundit e Qeverisë për SBASHK-un, Nagavci: Mësimi të fillojë nga sot

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci tha se do të shqyrtohet vazhdimi edhe gjatë vitit tjetër i Pakos për Përballje me Inflacionin. Nagavci nga Kuv

Presidentja Osmani e kryeministri Kurti sot bëjnë homazhe tek varri i Ibrahim Rugovës
Haziri: Mezi po pres t`i shoh në qytetin e Gjilanit skulpturat e gruas, gurbetçarit dhe të tjerat
Kamenica mbetet qyteti i bukur në çdo stinë

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci tha se do të shqyrtohet vazhdimi edhe gjatë vitit tjetër i Pakos për Përballje me Inflacionin.

Nagavci nga Kuvendi i Kosovës iu tha mësimdhënësve që ta ndalin grevën dhe pastaj tha “bisedojmë dhe adresojmë çdo kërkesë që e keni”.

“Duhet ta përmendim edhe një gjë. E kemi thënë edhe publikisht që mbështetja prej 50 eurosh, gjegjësisht Pakoja nga Qeveria do të rishqyrtohet në fund të dhjetorit në mënyrë që të planifikohet me buxhetin e vitit të ardhshëm”, tha Nagavci.

Ministrja bëri thirrje që mësimi të fillojë “që sot”.

“Dhe nga këtu – ndonëse jam akuzuar për presion, dhe nëse kjo është presion unë e them dhe nuk dyshoj se është e drejtë dhe përgjegjësi e secilit prej nesh – bëj edhe njëherë thirrje që mësimi të fillojë në shumicën e shkollave ku s’ka filluar që nesër, që sot dhe të mos privohen fëmijët nga e drejta për mësim”, tha ajo.