Osmani kërkon përkrahjen e Malit të Zi për anëtarësimin e Kosovës në KiE

HomeLajme

Osmani kërkon përkrahjen e Malit të Zi për anëtarësimin e Kosovës në KiE

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka thënë pas takimit me presidentin e Malit të Zi, Milo Gjukanovic se dy shtetet kanë marrëdhënie të shkëlqyera në

Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, dyshohet për të vrarë dhe disa të plagosur
Aplikimi për vizë britanike, Ambasada në Prishtinë jep lajmin e mirë për kosovarët
Këto janë shtetet ku kosovarët mund të udhëtojnë pa viza

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka thënë pas takimit me presidentin e Malit të Zi, Milo Gjukanovic se dy shtetet kanë marrëdhënie të shkëlqyera në disa fusha.

Osmani ka thënë se ka kërkuar nga presidenti Gjukanovic ndihmën e shtetit të tij, për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, por edhe anëtarësimin e Kosovës në organizata të tjera ndërkombëtare.

“Jemi krenar për raportet tona me Malin e Zi kemi bashkëpunim në disa fusha siç është turizmi. Kujtoj dhe falënderojmë shtetin e Malit të Zi për ndihmën që bëri gjatë viteve 1998 1999 ku hapi dyert dhe zemrat për refugjatët nga Kosova”, ka thënë ndër të tjera ajo.

“Shembulli më i mirë se si anëtarësimi i Mali të Zi në NATO sjell siguri në rajon duhet të ndjeket edhe për Kosovën që të jemi anëtare e Aleancës EuroAtlantike”, ka thënë ajo ndër të tjera.