Për shkak të luftës në Ukrainë, Gjermania po forcon infrastrukturën e bunkerëve

HomeLajme

Për shkak të luftës në Ukrainë, Gjermania po forcon infrastrukturën e bunkerëve

Gjermania ka filluar punën për forcimin e strehimoreve në bodrume, si dhe ndërtimin e furnizimeve të krizës në rast lufte, raportoi të shtunën gazeta

Kryetari Hyseni apelon qytetarët të kursejn energjin elektrike
Vuçiq: Lirimi i serbëve të arrestuar, mënyra më e mirë për të qetësuar tensionet në veri
Kurti me mesazh për serbët e Kosovës: Ruajeni qetësinë, mos u ndikoni nga regjimi autoritar në Beograd

Gjermania ka filluar punën për forcimin e strehimoreve në bodrume, si dhe ndërtimin e furnizimeve të krizës në rast lufte, raportoi të shtunën gazeta Welt am Sonntag, duke cituar ministrin e brendshëm të vendit.

Pas disa dekadash varfërimi të forcave të armatosura gjermane, pushtimi rus i Ukrainës çoi në një ndryshim të madh të politikës me ardhjen e kancelarit gjerman Olaf Scholz, i cili premtoi të rrisë shpenzimet e mbrojtjes dhe buxhetin e ushtrisë me 100 miliardë euro.

Qeveria po konsideron gjithashtu përmirësimin e sistemeve të strehimoreve publike dhe do të rrisë shpenzimet për mbrojtjen civile, tha më herët Ministrja e Brendshme gjermane, Nancy Faeser.

Është duke u konsideruar përmirësimi i sistemit të strehimoreve publike dhe shpenzimet për forcimin e kapaciteteve të mbrojtjes civile do të rriten.

“Aktualisht ka 599 strehimore publike në Gjermani. Do të shohim nëse mund të përmirësojmë më shumë sisteme të tilla. Në çdo rast, çmontimi është ndaluar”, tha Faeser.

Gjermania po punon për koncepte të reja të forcimit të parkingjeve nëntokësore, stacionet e metrosë dhe bodrumet për t’i bërë ato strehimore të mundshme ndërsa qeveria u ka dhënë shteteve federale 88 milionë euro për të instaluar sirena të reja.

“Por kur bëhet fjalë për mbulimin në të gjithë vendin, ne nuk jemi as afër”, shtoi Faeser.

Gjermania do të ndërtojë magazina për pajisje mjekësore, veshje mbrojtëse, maska dhe ilaçe.