Protesta e serbëve, KFOR: Kemi shtuar trupat, shkak mundësia e përfshirjes së grupeve kriminale

HomeLajme

Protesta e serbëve, KFOR: Kemi shtuar trupat, shkak mundësia e përfshirjes së grupeve kriminale

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, kanë thënë se kanë shtuar praninë në Jarinjë për arsye parandaluese. Protestuesit thyenin kordonin e

Ka ndërruar jetë doktoresha Sevdije Korça
Pasi humbi zgjedhjet komunale, kjo është detyra e re e Lutfi Hazirit
Vdekje e dyshimtë në Gjilan, dyshohe për vetëvrasje

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, kanë thënë se kanë shtuar praninë në Jarinjë për arsye parandaluese.

Protestuesit thyenin kordonin e parë të Policisë serb, e cila po i kontrollonte teksa po protestonin afër kufirit me Kosovës, në pikën kufitare në Jarinjë.

Pasi sipas tyre në mesin e protestueseve, ka pasur mundësi të ketë grupe kriminale.

“Sot, pas një koordinimi aktiv me të gjitha palët, KFOR-i ka shtuar praninë e tij në Jarinjë për arsye parandaluese të sigurisë. Kjo për shkak të prezencës së mundshme të grupeve kriminale mes protestuesve”, thuhet në përgjigjen e tyre për Dukagjinin.

KFOR tha se është thelbësore për të gjithë personat që marrin pjesë në protestë të shmangin dhunën dhe të shprehin mendimet e tyre në mënyrë paqësore, duke shmangur çdo veprim jo proporcional, qëndrim agresiv dhe sjellje që mund të keqkuptohen dhe të perceptohen si provokim apo dhunë e panevojshme.