Putin po përgatitet për fundin e luftës në Ukrainë: Pritet parakalimi në Sheshin e Kuq të Moskës

HomeLajme

Putin po përgatitet për fundin e luftës në Ukrainë: Pritet parakalimi në Sheshin e Kuq të Moskës

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin tashmë ka shpallur ‘fundin’ e luftës në Ukrainë, ku zyrtarët në Kiev mendojnë se dita e fundit e luftës do të jetë

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin tashmë ka shpallur ‘fundin’ e luftës në Ukrainë, ku zyrtarët në Kiev mendojnë se dita e fundit e luftës do të jetë para 9 majit, e njëjtë datë kur Rusia ka festuar mposhtjen e nazistëve në Luftën e Dytë Botërore.

Sipas ‘Daily Mail’, Rusia mban një paradë në Sheshin e Kuq të Moskës çdo vit në 9 maj, për të shënuar dorëzimin e Gjermanisë naziste.

“Sipas informacioneve të disponueshme, në mesin e personelit të forcave të armatosura të Federatës Ruse, vazhdimisht po kryhet punë propagandistike, e cila imponon idenë se lufta duhet të përfundojë përpara datës 9 maj 2022”.

Ata gjithashtu pretenduan se institucionet mjekësore të Rusisë, të ngritura në territorin afër kufirit me Ukrainën, janë “të pushtuara nga ushtarakë të plagosur të Federatës Ruse që morën pjesë në luftën kundër Ukrainës dhe u ndeshën me njësi të forcave të mbrojtjes në luftim”.

Më tej ata shtuan:

“Si një çështje urgjente, armiku po merr masa për të rinovuar aftësinë luftarake të njësive ajrore, të cilat kishin pësuar humbje kritike si në njerëz ashtu edhe në pajisje ushtarake”.

Forcat e armatosura të Ukrainës thanë se pushtuesit rusë po përballen me “vështirësi të mëdha” në qytetet e Ukrainës dhe “nuk kanë mbështetjen e popullatës lokale”.

Ata pretenduan se, në Krime, një brigadë ruse mbajti një ceremoni për 100 anëtarët e vdekur të njësisë. Ata thanë se skena të ngjashme janë parë në qytetin e Sevastopolit, ku ata pretenduan se marinsat në flotën e Detit të Zi ishin vrarë.

Përditësimi i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se trupat ruse kishin ngritur një “kamp filtrimi” në Dokuchaivsk, në rajonin e Donetsk, për civilët që tentojnë të largohen nga qyteti i rrethuar i Mariupolit.

Ata pretenduan se njerëzit ishin detyruar të evakuonin Kreminën dhe Rubizhne përpara se të deportoheshin në rajonin e Voronezhit dhe se traktorët po u sekuestruan fermerëve në rajonin e Chernihiv, ndërsa trupat ukrainase kryen zjarr artilerie mbi një regjiment tankesh rus në rajonin e Kharvivit.