Putini s’pritet të marrë pjesë në funeralin e Mbretëreshës, Peskov: Ajo s’zë vend në zemrat e rusëve

HomeLajme

Putini s’pritet të marrë pjesë në funeralin e Mbretëreshës, Peskov: Ajo s’zë vend në zemrat e rusëve

Nuk duket se presidenti rus Vladimir Putin do të shfaqet në ceremoninë e varrimit të Mbretëreshës Elizabeth, pasi zëdhënësi i lartë i Kremlinit duke t

Arrestohet i riu që ndalte qytetarët në autostradë me alarm të Policisë
Qindra ushtarë të FSK-së aplikojnë për viza pune në ambasadën e Gjermanisë
Do të subvencionohet 50 për qind e pagës për gratë që punësohen në Kosovë

Nuk duket se presidenti rus Vladimir Putin do të shfaqet në ceremoninë e varrimit të Mbretëreshës Elizabeth, pasi zëdhënësi i lartë i Kremlinit duke thënë se ajo nuk ka “zënë vend në zemrat e rusëve”.

Pas lajmit për vdekjen e saj, Putin i dërgoi Mbretit Charles një telegram, duke i ofruar ngushëllimet e tij dhe duke i uruar atij “guxim dhe këmbëngulje” përballë “humbjes së tij të pariparueshme”.

Megjithatë, të premten, zëdhënësi Dmitry Peskov tha: “Unë nuk mendoj se ajo (Mbretëresha Elizabeth II) ka zënë vend në zemrat e rusëve. Ajo trajtohej me respekt në Rusi, si kudo në botë, ajo u trajtua me respekt për mençurinë e saj, për autoritetin e saj ndërkombëtar. Cilësi të tilla janë të mangëta në skenën ndërkombëtare”, raporton Skynews.

Ai shtoi se nuk është bërë e ditur nëse një përfaqësuesi rus do t’i kërkohet të marrë pjesë në ndonjë ngjarje për Mbretëreshën, me marrëdhëniet MB-Rusi në një baticë të ulët për shkak të luftës në Ukrainë.

“E gjithë kjo duhet të shpallet nga Gjykata Mbretërore ose autoritetet britanike”, tha Peskov.