Që nga nesër për të hyrë në Kosovë duhet të jeni të vaksinuar me tri doza

HomeLajme

Që nga nesër për të hyrë në Kosovë duhet të jeni të vaksinuar me tri doza

Janë miratuar masat e reja antiCOVID në vend, pas rritjes së numrit të rasteve të reja pozitive me koronavirus. Në masat e reja bënë pjesë edhe kër

Serbia ndërron anë, Zelensky publikon listën e shteteve që votuan kundër agresionit rus
Haziri: Qeveria Kurti nuk e ka zgjidhur asnjë problem që ka premtuar
Më 10 gusht në Gjilan nis faza e dytë e dezinsektimit hapësinor

Janë miratuar masat e reja antiCOVID në vend, pas rritjes së numrit të rasteve të reja pozitive me koronavirus.

Në masat e reja bënë pjesë edhe kërkesa për dëshmi të vaksinimit antiCovid me tri doza, për të hyrë brenda territorit të Republikës së Kosovës, raporton Gazeta Sinjali.

Sipas masave të reja, çdo person i cili hyn në Republikën e Kosovës duhet të posedojë një nga dëshmitë e mëposhtme:

2.1 Certifikatën e vaksinimit me tri (3) doza (ose me një dozë të vaksinës Janssen dhe mdozë përforcuese) kundër COVID-19;

2.2 Certifikatën e vaksinimit me dy doza (ose me një dozë të vaksinës Janssen) kundër COVID-19, bashkë me testin RT-PCR negativ për COVID-19, jo më herët se 48 orë para nisjes (për udhëtarët që hyjnë në rrugë ajrore) ose 48 orë para mbërritjes në pikën kufitare (për ata që hyjnë në rrugë tokësore).

/GazetaSinjali/