Qeveria propozon ndarjen e shtesave për pensionistët

HomeLajme

Qeveria propozon ndarjen e shtesave për pensionistët

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme, e cila pritet të mbahet nga ora 10:00, do të ndaj 100 euro shtesë për pensionistët, në kuadër të masës 3.2, mb

Gërvalla pas akuzave të konsullit të shkarkuar: Nepotizmi dhe punësimet e paligjshme e kanë dëmtuar rëndë diplomacinë tonë
Sot në Gjilan u bë shpërndarja e pakove ushqimore donacion nga kompania ‘Telkos’
Lutfi Haziri: Kjo Kryengritje politike është treguesi më i mirë se Gjilani do të jetë gjithmonë qytet i gjilanasve

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme, e cila pritet të mbahet nga ora 10:00, do të ndaj 100 euro shtesë për pensionistët, në kuadër të masës 3.2, mbështetja për pensionistët, shkruan Paparaci.

Megjithatë, nga masa 3.2 pritet që familjet me asistencë sociale të mbështeten me 30% mbi nivelin e rregullt.

Javë më parë ministri i Financave, Hekuran Murati në një konferencë për media kishte thënë se rreth 300 mijë familje do të ndihmohen me këtë shtesë.

Madje, ai kishte deklaruar se këto shtesa po ndahen për të përballuar ngritjen e çmimeve në vend.

Ndryshe, edhe në nëntor të vitit të kaluar Qeveria e Kosovës kishte marr vendim për ndarjen e 100 eurove për këtë kategori.