Rasti i dyshimtë me Lijën e Majmunit, Krasniqi: Jemi të përgatitur për trajtimin e rasteve – kjo sëmundje nuk e ka mundësinë e përhapjes si COVID-19

HomeLajme

Rasti i dyshimtë me Lijën e Majmunit, Krasniqi: Jemi të përgatitur për trajtimin e rasteve – kjo sëmundje nuk e ka mundësinë e përhapjes si COVID-19

Drejtori i SHSKUK-së, Valbon Krasniqi ka folur rreth sëmundjes së re të përhapur në botë e njohur si Lija e Majmunit. Ai në një intervistë për Koso

Gjilani mbetet më i varfër pa një profesionist dhe humanist
Tragjedia në Gllogjan: Dyshohet për tre të vrarë, dy prej tyre nxënës që po udhëtonin në autobusin që u qëllua
Në vendngjarje u gjet edhe marihuanë, detaje të reja nga vrasja në Gjilan

Drejtori i SHSKUK-së, Valbon Krasniqi ka folur rreth sëmundjes së re të përhapur në botë e njohur si Lija e Majmunit.

Ai në një intervistë për KosovaPress, ka deklaruar se lija e majmunit nuk e ka mundësinë e përhapjes si COVID-19.

Kujtojmë se Ministria e Shëndetësisë, tashmë ka konfirmuar se është një rast i dyshimtë për Lijën e Majmunit në Kosovë.

Bëhet fjalë për një 69-vjeçar nga Dragashi, i cili për momentin është në izolim, i hospitalizuar në Klinikën Infektive, QKUK, ndërsa gjendja e tij është stabile.

Ministria ka njoftuar se po vazhdon mbikëqyrja epidemiologjike e pacientit dhe gjurmimi i kontakteve.

“Mostra do të dërgohet në laboratorin referent të OBSh në Holandë, presim edhe rezultatet laboratorike deri në diagnozën përfundimtare sipas kritereve të parapara. Pacienti është në izolim, i hospitalizuar në Klinikën Infektive, QKUK”, ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë.