SC Gjilani del me komunikatë zyrtare për dhunën që ushtruan tifozët ndaj portjerit të Ballkanit

HomeLajmeSport

SC Gjilani del me komunikatë zyrtare për dhunën që ushtruan tifozët ndaj portjerit të Ballkanit

Gjilani ka lëshuar një komunikatë për dhunën që e kanë shkaktuar tifozët e tyre në duelin me Ballkanin në duelin e luajtur në kuadër të javës së 27-të

MSH thotë se për 6 muaj Kosova ka kaluar pothuajse të gjitha shtetet e Evropës Juglindore me vaksinim
Shtatë raste të dhunës në familje brenda 24 orëve në Kosovë
Albin Kurti takohet me pjesëtarë të Kompanisë së Helikopterëve të Gardës Kombëtare

Gjilani ka lëshuar një komunikatë për dhunën që e kanë shkaktuar tifozët e tyre në duelin me Ballkanin në duelin e luajtur në kuadër të javës së 27-të në BKT Superligën e Kosovës.

Tifozët e Gjilanit u futën në stadium pas golit të Enea Koliçit dhe sulmuan portierin kundërshtar të Ballkanit, Stivi Frashëri.

Më poshtë mund të lexoni njoftimin e tyre të plotë (pa ndërhyrje) që është bërë në faqen e tyre zyrtare në Facebook:

📣 KOMUNIKATË ZYRTARE:

Sport Club Gjilani dënon ashpër incidentin e ndodhur në duelin e xhiros së XXVII-të në BKT Superligë ndaj skuadrës së Ballkanit.

Si klub nikoq i kësaj ndeshje kishim ndërmarrë të gjitha masat e sigurisë për të garantuar sigurinë dhe mbarëvajtjen e ndeshjes, ndër të tjerash kishim siguruar edhe qëndrimin e tifozëve mysafir.

Për planin operacional të sigurisë dhe organizimit të ndeshjes janë njoftuar para ndeshjes personat zyrtar nga Federata e Futbollit e Kosovës, si dhe vet klubi mysafir.

Për fat të keq situata u agravua në minutat shtesë të ndeshjes me rastin e golit të barazimit dhe si rrjedhojë e reagimit të dobët nga Policia e Kosovës erdhi edhe incidenti, me ç’rast u lëndua futbollisti Stivi Frashëri, të cilit i urojmë shërim të shpejtë në rend të parë dhe ndjesë për këtë ngjarje, e cila vetëm Sport Club Gjilanit nuk guxon t’i ndodh.

Gjithashtu, Klubit Futbollistik “Ballkani” i kërkojmë ndjesë publike dhe i garantojmë gjithashtu që ky akt i shëmtuar nuk do t’i dëmtojë asnjëherë raportet e klubeve mes vete.

Zyrtarët përgjegjës për siguri dhe organizimin e ndeshjes kanë evidentuar vërejtjet pas përfundimit të ndeshjes dhe po punojnë në identifikimin e personave të cilët kryen këtë akt vandal, për t’u ndaluar përjetësisht hyrjen në ndeshjet e organizuara nga Sport Club Gjilani.

Sport Club Gjilani shpreh keqardhje për gjithë atë se çfarë ka ndodhur dhe do të përkujdeset me përgjegjësinë më të lartë që ky të jetë incidenti i fundit, në ndeshjet të cilat organizohen nga klubi. /Telegrafi/