ShBA do t’i japë Ukrainës ndihmë ushtarake prej 270 milionë dollarësh

HomeLajme

ShBA do t’i japë Ukrainës ndihmë ushtarake prej 270 milionë dollarësh

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të dërgojnë edhe 270 milionë dollarë shtesë si ndihmë sigurie për Ukrainën, ka bërë të ditur Shtëpia e Bardhë. K

Detaje ekskluzive nga vrasja në Kaçanik: Viktima sapo kishte dalë nga Gjykata me armë në brez, ekzekutimi u krye me kallashnikov
Aksident në magjistralen Gjilan – Prishtinë (Pamje)
Qeveria e Kosovës mban një minutë heshtje për viktimat e aksidentit tragjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të dërgojnë edhe 270 milionë dollarë shtesë si ndihmë sigurie për Ukrainën, ka bërë të ditur Shtëpia e Bardhë.

Kjo paketë ushtarke do të përfshijë sisteme shtesë raketash me rreze të mesme dhe drone taktike, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Kësti i fundit i shpallur nga Shtëpia e Bardhë të premten vjen në krye të rreth 8 miliardë dollarëve ndihmë për sigurinë e ofruar që nga fillimi i luftës që nisi në muajin shkurt.

Paketa e re përfshin katër sisteme raketash artilerie të lëvizshmërisë së lartë, ose HIMARS, dhe i lejon Kievit të blejë deri në 580 dronë Phoenix Ghost, të dy sisteme thelbësore të armëve që i kanë lejuar ukrainasit të qëndrojnë në luftë pavarësisht supremacisë së artilerisë ruse.