ShBA e ndihmon Ukrainën me 350 milionë dollarë shtesë

HomeLajme

ShBA e ndihmon Ukrainën me 350 milionë dollarë shtesë

Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha sot se ka autorizuar 350 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake amerikane për Ukrainën, transmeton Gazeta Sinja

Qeveria thotë se duhen masa të reja për frenimin e Omicronit
Shqiptohen 462 gjoba për qytetarët që nuk respektuan masat anti-COVID
Oda Hotelerisë kërkon të hiqet TVSH’ja, thotë se është vështirësuar funksionimi i bizneseve

Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha sot se ka autorizuar 350 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake amerikane për Ukrainën, transmeton Gazeta Sinjali.

“Sot, ndërsa Ukraina lufton me guxim dhe krenari kundër sulmit brutal dhe të paprovokuar të Rusisë, unë kam autorizuar, në përputhje me një delegacion nga Presidenti, një tërheqje të tretë të paprecedentë presidenciale deri në 350 milionë dollarë për mbështetje të menjëhershme për mbrojtjen e Ukrainës”, tha Blinken në një deklaratë me shkrim.

Sipas tij, kjo paketë do të përfshijë ndihmë të mëtejshme mbrojtëse vdekjeprurëse për të ndihmuar Ukrainën të adresojë kërcënimet e blinduara, ajrore dhe të tjera me të cilat po përballet tani. Është një tjetër sinjal i qartë se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me popullin e Ukrainës ndërsa mbrojnë kombin e tyre sovran, të guximshëm dhe krenar.

Siç ka raportuar CNN, Presidenti Joe Biden e udhëzoi Blinken të lirojë deri në 350 milionë dollarë në mbështetje të menjëhershme për mbrojtjen e Ukrainës, sipas një memo të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë të premten.

Ky është tërheqja e tretë e parave. Tërheqjet e mëparshme kanë qenë për 60 milionë dhe 250 milionë dollarë, duke e vendosur totalin gjatë vitit të kaluar në më shumë se një miliard dollarë, sipas një zyrtari të administratës.

/GazetaSinjali/