Situata në veri: Policia e Kosovës dhe xhandarmëria serbe vështrojnë njëra tjetrën nga larg

HomeLajme

Situata në veri: Policia e Kosovës dhe xhandarmëria serbe vështrojnë njëra tjetrën nga larg

Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës janë parë edhe dy pjesëtarë të policisë serbe duke vëzhguar situatën në pikën kufitare në Jarinjë. Dy

Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës janë parë edhe dy pjesëtarë të policisë serbe duke vëzhguar situatën në pikën kufitare në Jarinjë.

Dy policë të Serbisë janë parë duke qëndruar në një kodër, raporton EO.

Situata vazhdon të jetë e qetë. Po ashtu, rruga vazhdon të jetë e bllokuar duke shkaktuar kolona të gjata.

Forcat e Policisë së Kosovës kanë qëndruar në gatishmëri gjatë gjithë natës, pas protestave lidhur me vendimin e Qeverisë së Kosovës, për masën e reciprociteti.

Kosova insiston që masa e reciprocitetit nuk u vendos për të provokuar serbët, ndërkaq Serbia kërkon tërheqjen e policisë nga veriu, në të kundërtën ka paralajmëruar masa. Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian u kanë bërë thirrje Prishtinës dhe Beogradit që të ulin tensionet dhe të shmangin veprime të njëanshme që do ta përkeqësonin situatën në veri.

Sipas vendimit, veturat që hyjnë nga Serbia duhet të pajisjen me targa të përkohshme në pikëkalimet kufitare të Kosovës.

Qeveria e Kosovës ka thënë se të gjithë shoferët me targa të lëshuara nga Serbia, duhet të paguajnë 5 euro për targa të përkohshme dhe vlefshmëria e tyre është 60 ditë.