Stoltenberg flet për planin e NATO-s pas zhvillimeve të fundit në Ukrainë

HomeLajme

Stoltenberg flet për planin e NATO-s pas zhvillimeve të fundit në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg thotë se aleanca është “në mes të një transformimi shumë themelor” që do të pasqyrojë “pasojat afa

Policia konfiskon 50 revole të cilat u përdorën për të shtënë nëpër dasma e ahengje familjare
Labinot Gruda pranon fajësinë për vjedhjen e 2.1 milionëshit nga Thesari i Shtetit
Kurti merr edhe një telefonatë nga Washingtoni për zgjedhjet serbe të 3 prillit

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg thotë se aleanca është “në mes të një transformimi shumë themelor” që do të pasqyrojë “pasojat afatgjata” të luftës së Vladimir Putinit në Ukrainë.

Në intervistë, Stoltenberg thotë se NATO po planifikon një prani të përhershme ushtarake në kufirin e saj si një përpjekje për të luftuar agresionin e ardhshëm rus, shkruan BBC.

Stoltenberg shton se fokusi i tij është të sigurojë që aleatët e tjerë të NATO-s të përmbushin kërkesën minimale të aleancës prej 2% shpenzime si pjesë e PBB-së së tyre.

Ministrat e NATO-s janë takuar në Bruksel javën e kaluar për të diskutuar se sa larg duhet të shkojnë në sigurimin e pajisjeve ushtarake për Ukrainën.

Sfida për NATO-n gjatë gjithë kësaj lufte ka qenë se si t’i jepte aleatit të saj Ukrainës mbështetje të mjaftueshme ushtarake për t’u mbrojtur pa u përfshirë në konflikt dhe pa u gjetur në luftë me Rusinë.