Tefik e Hanumshahe Zymberi ia falën gjakun lirisë së Kosovës

HomeLajmeLokale

Tefik e Hanumshahe Zymberi ia falën gjakun lirisë së Kosovës

Sot është përvjetori i 23-të i Betejës së Zhegocit. 23 vjet më parë, më 15 prill 1999, në Zhegoc u zhvillua një betejë e pabarabartë në mes Ushtrisë Ç

Kamenicasi i dyshuar për mbi 120 vepra penale, bie në prangat e Policisë pas 4 vitesh në arrati
Ambasadorët e BE-së vulosin tekstin për liberalizimin e vizave për Kosovën
Vdes regjisorja Burbuqe Berisha

Sot është përvjetori i 23-të i Betejës së Zhegocit. 23 vjet më parë, më 15 prill 1999, në Zhegoc u zhvillua një betejë e pabarabartë në mes Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të Zonës Operative të Karadakut dhe ushtrisë e policisë pushtuese serbe.

Në këtë betejë të lavdishme, u plagosën dhe ranë në fushën e nderit shumë luftëtarë, në mesin e tyre edhe Tefik e Hanumshahe Zymberi.

Bashkëshortët Zymberi janë nderuar me titullin ‘Hero i Kombit’ nga ish-Presidenti Hashim Thaçi, ndërsa një shkollë në Pasjak të Artanës si dhe një shesh në Gjilan, mbajnë emrat e tyre.

Tefiku e Hanumshahja, si bashkëshortë, asnjëherë nuk janë ndarë, as në jetë, as në veprimtari, as në luftë e as në përjetësi.

Ata së bashku, më 15 dhjetor 1999 ranë dëshmorë te Hanet e Zhegocit, ku derdhën së bashku edhe gjakun e tyre për lirinë e Kosovës, fëmijëve të saj dhe për lirinë e Atdheut dhe Dielles, që u rritën me tregimin për heroizmin e prindërve të tyre.

Bashkë me ta ranë edhe dy intelektualë të kësaj ane, vëllezërit Ramadan Hyseni (ekonomist) e Shaban Hyseni (jurist). /Mediafokus/