Tensionet në Veri, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve në komision parlamentar: Tani situata është stabile

HomeLajme

Tensionet në Veri, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve në komision parlamentar: Tani situata është stabile

Situata e tensionuar në veri të vendit ka bërë që drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti të raportojë para deputetëve të Komis

Pamje nga aksidenti në Rrugën e Kombit, ku vdiq 58-vjeçari kosovar
Sonte kthehet ora dimërore – akrepat lëvizin një orë pas
ShBA e ndihmon Ukrainën me 350 milionë dollarë shtesë

Situata e tensionuar në veri të vendit ka bërë që drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti të raportojë para deputetëve të Komisioni për Mbikëqyrjen e AKI-së.

Kryetarja e këtij komisioni, Ganimete Musliu ka bërë të ditur se së fundmi ky komision ka mbajtur një mbledhje dhe se kanë marrë nga drejtori i AKI-së informacione mbi situatën e sigurisë në vend.

Musliu tha se situata në veri tani është stabile.

“Duke pasur parasysh rrethanat në veri për reciprocitet ne si komision e kemi ftuar drejtorin dhe ai i ka përgjigjur ftesës pozitivisht dhe ka raportuar. Për momentin është se gjendja e sigurisë është stabile në veri dhe organet kompetente janë gjendje gatishmërie që siguria e Kosovës të mos cenohet në asnjë mënyrë. I falënderoj qytetarët serbë për bashkëpunimin dhe i inkurajoj të vazhdojnë bashkëpunimin me shtetin e Kosovës dhe të mos bien pre e provokimeve nga Beogradi zyrtar”, ka thënë Musliu për EO.

Në veri të Kosovës pati tensionim të situatës mbrëmjen e së dielës, pak para se të hynin në fuqi dy vendime që Qeveria e Kosovës i mori në fund të qershorit lidhur me çështjen e letërnjoftimeve në pikëkalimet kufitare dhe targat e automjeteve.

Pas të shtënave, vendosjes së barrikadave dhe incidenteve që e krijuan një atmosferë lufte në afërsi të pikëkalimeve kufitare me Serbinë në Jarinjë dhe Bërnjak, Qeveria e Kosovës u zbraps.

Ambasadori Hovenier intervenoi duke u takuar me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti, të cilëve iu kërkoi ta shtyjnë zbatimin e këtyre dy vendimeve. Kërkesa u pranua./express/