Tërheqja e kursimeve nga Trusti, Kurti del kundër: Nuk zgjidhet problemi

HomeLajme

Tërheqja e kursimeve nga Trusti, Kurti del kundër: Nuk zgjidhet problemi

Tërheqja e kursimeve pensionale vazhdon të jetë debat në mesin e qytetarëve dhe institucioneve. Për këtë çështje, kryeministri Albin Kurti është sh

Këto janë gjashtë pajisjet që shpenzojnë më së shumti energji në shtëpinë tuaj
Kryetari Hyseni në QMF – Bresalc: Synim yni është që Gjilani të jetë komuna më e pastër, më e gjelbër dhe më ekologjike në Kosovë
Kontraktimi me mjekë joligjorë nga Prokuroria Themelore në Gjilan, reagon Ministria e Drejtësisë

Tërheqja e kursimeve pensionale vazhdon të jetë debat në mesin e qytetarëve dhe institucioneve.

Për këtë çështje, kryeministri Albin Kurti është shprehur hapur kundër tërheqjes së një pjese të parave nga Trusti duke thënë se kjo nuk e zgjedh problemin e qytetarëve.

Ai ka thënë se edhe ekspertët e Fondit Monetar Ndërkombëtarë kanë deklaruar se tërheqja e një përqindjeje nga Trusti është e gabuar.

“Kemi thënë edhe më herët edhe si opozitë në 2020, edhe 2021 në qeveri me Pakon e Ringjalljes Ekonomike e zbusim krizën, mirëpo nuk konsiderojmë që duke marrë nga pleqëria individuale e punëtorëve të tanishëm do të mund ta zgjedhim problemin. Edhe dy ekspertë të FMN-së e kanë dhënë vlerësimin se një zgjidhje e tillë nuk është zgjidhje”, ka deklaruar Kurti pasi bëri homazhe te busti i Zahir Pajazitit në Prishtinë.

Kujtojmë se është PDK-ja e cila ka iniciuar ndryshimin e ligjit për tërheqjen e një pjese të Trustit.