Tyson Fury nokauton Deontay Wilderin në trilogjinë epike

HomeSport

Tyson Fury nokauton Deontay Wilderin në trilogjinë epike

Tyson Fury ka zhvilluar një tjetër superduel përballë Deontay Wilder për ta mbrojtur titullin e botës në kategorinë e peshave të rënda në boks ne divi

Tyson Fury ka zhvilluar një tjetër superduel përballë Deontay Wilder për ta mbrojtur titullin e botës në kategorinë e peshave të rënda në boks ne divizionin WBC.

Në meçin e shumëpritur të trilogjisë, anglezi e nokautoi amerikanin në raundin e 11-të në duelin e zhvilluar në T-Mobile Arena të Las Vegasit.

Përballja e tyre e parë në vitin 2018 kishte përfunduar me barazim, ndërsa në sfidën e dytë (të vitit 2020), Gipsy King kishte triumfuar me nokaut teknik. Dhe pas kësaj fitoreje, Fury e ka konfirmuar dominimin e tij përballë Wilder.

 

Kishin kaluar 23 muaj prej se Tyson e hoqi nga froni Deontayn dhe 33-vjeçari është kujdesur që ta vazhdojë rekordin pa humbje në karrierën e tij profesionale.

(Foto: Screenshot/Twitter)

Fury bëri paraqitje të mirë në raundin e tretë, mirëpo Wilder e rimori veten për ta rrëzuar dy herë në raundin e katërt.

(Foto: Top Rank/Getty Images/Daily Mail)

Sidoqoftë, amerikani u tregua kundërshtar i fortë vetëm deri në raundin e shtatë dhe më pas filloi dobësimi i tij, ndërkohë që britaniku fillimisht e rrëzoi në raundin e 10-të, për t’ia dhënë goditjen finale në raundin e 11-të.