Zelensky ngre alarmin: Bota duhet të përgatitet për kërcënimin bërthamor rus

HomeLajme

Zelensky ngre alarmin: Bota duhet të përgatitet për kërcënimin bërthamor rus

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, po paralajmëron sërish se bota “duhet të përgatitet” për mundësinë që homologu i tij rus, Vladimir Putin, t

Latifi paralajmëron mbylljen e shkollave, nëse përkeqësohet situata me COVID-19
Maqedonia e Veriut e rrit pagën minimale në 300 euro
LDK Gjilan: Në 8 vitet tona qeverisëse gruaja gjilanase gëzonte pozita të larta vendimmarrëse sepse pa fuqizimin e rolit të gruas në vendimmarrje nuk mund të kemi shoqëri demokratike

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, po paralajmëron sërish se bota “duhet të përgatitet” për mundësinë që homologu i tij rus, Vladimir Putin, të urdhërojë përdorimin e armëve bërthamore në vendin e tij, sipas AFP.

Duke folur me gazetarët ukrainas në Kiev të shtunën, Zelensky tha se ‘nuk duhet të presim momentin kur Rusia vendos të përdorë armë bërthamore. Ne duhet të përgatitemi për këtë. [Ata] mund të përdorin çdo armë, jam i bindur për këtë.’.

Zelensky tha se mjekësia kundër rrezatimit dhe strehimoret e sulmeve ajrore do të nevojiteshin.

Të enjten, drejtori i CIA-s, William Burns , tha se performanca e dobët ushtarake e Rusisë rriti rrezikun që Putini të vendoste një armë bërthamore. Ai i bëri komentet e tij në një adresë në Georgia Tech, të raportuar nga The Hill :

“Duke pasur parasysh dëshpërimin e mundshëm të Putinit dhe udhëheqjes ruse, duke pasur parasysh pengesat me të cilat ata janë përballur ushtarakisht deri më tani, askush prej nesh nuk mund ta marrë lehtë kërcënimin e paraqitur nga një mjet i mundshëm ndaj armëve bërthamore taktike ose armëve bërthamore me rendiment të ulët”.

Moska ka thënë se do të përdorë armë bërthamore në Ukrainë në rast të një “kërcënimi ekzistencial” kundër Rusisë, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov për CNN në intervistën e tij të fundit.

Joe Biden, presidenti i SHBA-së, është “thellësisht i shqetësuar” për një përshkallëzim të konfliktit në një pikë ku armët bërthamore bëhen të mundshme, tha Burns.